top of page
Young_Projects_6_Square_House_0060-b-1920x128234ds.png

MÜkemmel Uyum

Accoya ve Döngüsel Ekonomi

Accoya müşterilerine, değer zincirinin her aşamasında süreçlerimizin sorumlu bir şekilde yönetildiğinden emin olmasını sağlarız. Nasıl mı? Şimdi kaydırın ve inceleyin.

Accoya, atmosferdeki karbonu hapsederek en fazla kaynağı sağlayan ve sürdürülebilir ahşaptan üretilmiştir.

Asetilasyon sürecimiz, ham ahşabın dayanıklılığını ve stabilitesini önemli ölçüde artırır, böylece kullanım ömrünü uzatır ve karbonun daha uzun süre hapsedilmesini sağlar.

 

Bu "karbon yutucu" rolü, ahşabın sürdürülebilirliği açısından büyük öneme sahiptir ve Accoya'nın diğer yenilenemeyen yapı malzemelerine kıyasla daha düşük yaşam döngüsü karbon emisyonlarına katkıda bulunmasını sağlar.

 

Sonuç olarak, Accoya ahşabının tercih edilmesi, daha sürdürülebilir bir yapı sektörüne katkıda bulunmanın mükemmel bir yoludur. Yeniden tasarlanmış ahşaba hoş geldiniz.

Başlıksız-2fgfd.png

Performans sürdürülebilirlikle buluşuyor

Accoya ahşabı, sürdürülebilir orman yönetimi ilkelerine(FSC) uygun olarak yetiştirilen ağaçlardan üretilir. Bu yüzden, performans ve sürdürülebilirlik arasında hiçbir taviz verilmemesi anlamına gelir.

  • Asetilasyon işlemi, Accoya ahşabına her türlü iklimde olağanüstü dayanıklılık kazandırır. Ürünlerimiz, bozulmaya veya şekil değiştirmeye çok daha az duyarlıdır ve giderek sıklaşan aşırı hava koşullarına karşı diğer ahşap türlerine göre daha dirençlidir.

 

  • Accoya ahşabı, uzun ömürlü olmasıyla döngüsel ekonomide önemli bir rol oynar çünkü Uzun ömürlü olması, Accoya ahşabının daha az sıklıkla değiştirilmesi anlamına gelir. Bu da atık miktarını azaltır ve doğal kaynakların daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.

  • Accoya ahşabının termal yalıtım özellikleri, sert ağaçlar ile PVC, alüminyum ve beton gibi diğer malzemelerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha üstündür. Bu, geleceğin verimli ve iklim değişikliklerine dayanıklı binaları için doğal bir tercih olmasını sağlar. 

Çevresel AvaNTaj

Accoya, hızlı büyüyen, bol miktarda mevcut sertifikalı sürdürülebilir ağaç türlerinin dayanıklılığını ve boyutsal stabilitesini önemli ölçüde artırarak, yavaş büyüyen ağaçlara, toksik kimyasallarla işlenmiş ahşaplara ve plastik, çelik gibi yenilenemeyen karbon yoğun malzemelere göre cazip çevresel avantajlar sağlar.

Houses-in-forest-Vilnius-Accoya-cladding-square-3-scaled-1920x1920.webp

Bağımsız olarak doğrulanmış performans

Accoya'nın yüksek standartları, dünya çapında tanınan başlıca sürdürülebilirlik sertifikalarını karşılar veya aşar.

Accoya müşterileri, değer zincirinin her aşamasında süreçlerimizin sorumlu bir şekilde yönetildiğinden emin olabilirler.

 

Accoya ayrıca sürdürülebilirlik kriterlerini karşıladığının veya aştığının doğrulanması için harici olarak da değerlendirilmektedir.

Çevresel deĞerleNdİrmeler

Cradle to Cradle®, Nordic Swan, Declare

Cradle to Cradle Certified® Ürün Standardı, Accoya'nın döngüsel ekonomi felsefesine olan bağlılığını tanır ve çevreye olumlu etkisi olan ürünlerin önemini vurgular.

 

Nordic Swan Ecolabel gibi diğer belgelendirmeler de Accoya'nın sürdürülebilir ahşaplarının çevresel etkilerinin artırılmış şeffaflığı ve doğrulamasına odaklanır.

FSC® (C012330)

Accoya ahşabı Orman Yönetim Konseyi (FSC®) tarafından sertifikalıdır. FSC® sertifikalı ürünler, dünyanın ormanlarını korumaya yardımcı olur. Bu, her biri sıkı sürdürülebilirlik, işçi koruması ve toplum odaklı standartları karşılamak zorunda olan, ormandan nihai ürüne kadar tedarik zincirindeki her aktörün katıldığı gelişmiş ve sağlam Zincir İzleme sistemleri aracılığıyla gerçekleşir.

 

Bu standartlar, ahşabın yasadışı olarak kesilmiş kaynaklardan, yüksek koruma değerine sahip ormanlardan veya insan haklarını ihlal ederek kesilmiş olma riskinin düşük olduğunu sağlar.

YAPI SERTİFİKALARI

BREEAM and LEED

Accoya, sorumlu kaynaklardan temin edilen malzemeleri, yüksek performansı ve güçlü yalıtım özellikleri ile sergilenebilir ve daha iyi enerji performansı sağlar, böylece BREEAM ve LEED gibi yeşil bina akreditasyonlarına katkıda bulunur.

 

Bu belgeler ayrıca Çevresel Ürün Beyanı (EPD) ve Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) çalışmalarından elde edilen kanıtları da gerektirir; bu da Accoya'nın yaygın olarak kullanılan yapı malzemelerine göre düşük çevresel etkisini gösterir.

EPDs

Yapılı çevrede tasarımcılar ve belirleyicilerin daha düşük etkili malzemeleri seçmelerine yardımcı olmak için, Accoya ahşabının çevresel etkisi nicelendirilmiştir.

 

Ömrü boyunca emisyonlar açısından. Bu ölçüm, önde gelen bağımsız yaşam döngüsü değerlendirme* metodolojilerini kullanır ve üçüncü taraf doğrulanmış Çevresel Ürün Beyanları (ÇÜB) aracılığıyla bildirilir.

Arnhem-hero.png

Sahip Olduğumuz

Temel İlkeler ve ÇEVRESEL ETİKETLER

Bağımsız çevresel değerlendirmelerin yanı sıra LCA ve karbon ayak izi aracılığıyla, en saygın ekolojik etiketleri edinmeye aktif olarak çalışıyoruz ve sürdürülebilirlik alanında birçok kez örnek bir ürün ve şirket olarak tanınmışız.

İklim Eylemleri

Kaynak ve Üretim

Yapı Sağlığı

İnsan ve Güvenlik

creadle.png

CRADLE TO CRADLE® SERTİFİKASI

Accoya ahşabı, bulunması zor Altın seviyesinde Cradle to Cradle® Sertifikasını alan çok az sayıda yapı ürününden biridir.

fsc43.png

BREEAM

Dünya çapında mevcut birçok yeşil bina sertifikasyon programından BREEAM (çoğunlukla Avrupa'da kullanılmaktadır).

fsc434555.png

NORDIC ECOLABEL

Accoya'nın olağanüstü çevreci özellikleri, Avrupa'nın Kuzey ülkeleri tarafından Svanen Ecolabel ödülüyle resmen tanındı. Titizliği ve şeffaflığıyla tanınan etiket, Norveç, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya için uluslararası kabul görmüş eko etikettir.

fsc.png

ORMAN YÖNETİM KONSEYİ® (FSC®)

Sürdürülebilir ormancılığa yönelik mevcut çeşitli programlardan Forest Stewardship Council® (FSC®), mevcut önde gelen ve en kapsamlı sertifika programları olarak kabul edilmektedir.

fsc4345.png

GREEN STAR ENVIRONMENTAL

Green Star sertifikası, Avustralya Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen resmi bir süreçtir. Green Star sertifikalı derecelendirme, Accoya'nın sürdürülebilir bir yapı malzemesi olduğuna dair bağımsız bir doğrulama sağlar.

fsc434.png

TDUK

Bu Politika, geçerli olduğu durumlarda, yıllık ithalat/satın alma verilerinin toplanmasını ve raporlanmasını, Birleşik Krallık ve/veya AB Kereste Yönetmeliği (UKTR) doğrultusunda Durum Tespiti'nin yürütülmesini ve sürekli olarak iyileştirilmesini içermektedir.

fsc4.png

LEED

LEED (ABD kökenli, dünya çapında uygulanan) en yaygın olarak benimsenen ve tanınan bina sertifikalarından biridir.

fsc43455.png

DECLARE

Accoya, yeşil binalara yönelik son derece beğenilen ve en katı kanıtlanmış performansa dayalı standardı yöneten Uluslararası Yaşayan Gelecek Enstitüsü'nden Declare etiketini aldı.

Young-Projects-6-square-house-0809_YP-edit1.png

HayaTIN SoNuNa Kadar

Yaşamın sonununa kadar Accoya'nın sınırı yoktur. Accoya toksik olmayan bir üründür ve bu nedenle tamamen biyolojik olarak parçalanabilir.

bottom of page